20 listopada 2017

Sprawozdanie z Tygodnia Konstytucyjnego

W dniach 4-11 listopada 2017 r. odbyła się IV edycja Tygodnia Konstytucyjnego  organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnicy przeprowadzili zajęcia dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli oraz roli sądów w procesie ochrony praw i wolności.

Patronat Honorowy nad Tygodniem Konstytucyjnym objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Opiekę merytoryczną nad materiałami dydaktycznymi sprawuje Pani Profesor Ewa Łętowska.

Po raz kolejny udział w Tygodniu Konstytucyjnym wzięli opolscy adwokaci, którzy spotkali się z młodzieżą w szkołach naszego województwa. Zajęcia prowadzone były między innymi w II LO w Kędzierzynie-Koźlu, która to szkoła organizuje festiwal praw człowieka,  przy współpracy Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

Prowadzone zajęcia są łatwo przyswajalne oraz mają ciekawą formę dla młodzieży i polegają przede wszystkim na rozmowie z prowadzącym prawnikiem na temat Konstytucji RP oraz rozwiązywaniem kazusów przygotowanych w tym zakresie przez Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy.

Obecna edycja Tygodnia Konstytucyjnego skupiała się na znaczeniu trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziów i znaczenia tych wartości dla każdego obywatela Polski.

Młodzież po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w zajęciach, z ciekawością rozważając podniesione zagadnienia i problemy prawne sprawnie prezentując i uzasadniając swoje stanowisko. Zajęcia jak zawsze odbywają się w swobodnej atmosferze, a przy tym uczniowie wykazując się aktywnością oraz umiejętnościami krytycznego myślenia.

adw. Krzysztof Kiełbicki

 

Zobacz także
03 czerwca 2026
Zaproszenie na Konferencję Naukową DISPUTE RESOLUTION IN THE FINANCIAL MARKET
02 czerwca 2026
Biuro ORA w Opolu nieczynne w dniu 5 czerwca 2026 r.
26 maja 2026
FESTIWAL PRAWO KARNE: OD ZERA