10 listopada 2015

POZYTYWNY KONIEC AKCJI PROTESTACYJNEJ

Szanowni Państwo,

W dniu 5/11/2015 r Sąd Najwyższy uchylił Uchwalę ORA w Opolu o wstrzymaniu się w ramach akcji protestacyjnej z przekazywaniem prezesom sadów wykazów adwokatów deklarujących udział w obronach z urzędu (tzw. A) oraz pozostałych adwokatów ( tzw. B) w związku z obowiązkiem wynikającym z Rozp.MS z dn 27/05/2015 r w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu.
Sprawa opolskiego protestu trafiła zatem na wokandę SN, który uchylił na skutek skargi MS także Uchwałę Prezydium NRA – zalecającą nieprzekazywanie jedynie wykazów B oraz Uchwałę Izby Adwokackiej w Warszawie dotycząca nie wyznaczania przez okres miesiąca pełnomocników z urzędu w sprawach cywilnych i administracyjnych. Wszystkie wymienione uchwały zostały uznane za niezgodne z prawem. Polecam lekturę sprawozdań prasowych z przebiegu tych wokand – patrz linki:http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/903732,protest-adwokatow-uchylenie-uchwal-przez-ministra-sprawiedliwosci.html oraz http://www4.rp.pl/Adwokaci/311069995-Protest-adwokatow-Sad-Najwyzszy-uchylil-uchwaly-organow-palestry.html

Uchylenie Uchwały opolskiej ORA oznacza, iż zostaną przekazane wykazy adwokatów wg wymogów dookreślonych Rozporządzeniem MS z 27/05/2015 ws sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu. Oznacza to także zakończenie akcji protestacyjnej opolskich adwokatów o której, jako najdalej idącej było głośno w całym kraju, a o czym systematycznie Państwa informowałem od 25/06/br tj od Zgromadzenia Izbowego, kiedy podjęliśmy decyzję o podjęciu takiej właśnie formy protestacyjnej wobec bierności Ministra Sprawiedliwości na postulaty Palestry, które szczegółowo dookreślało Memorandum Prezydium NRA z dnia 9 czerwca br. skierowane do MS.

Wśród wielu postulatów – przypomnę – znajdował się także postulat aktualizacji stawek adwokackich z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu, które od ponad 13 lat nie były rewaloryzowane.

O tym,że protestacyjna Uchwała ORA może zostać uchylona wiedzieliśmy już w dniu podejmowania tej wyjątkowej zgromadzeniowej decyzji, rzecz jednak w tym, że celem tegoż protestu było u z y s k a n i e aktualizacji stawek adwokackich.Dziś cel ten został osiągnięty, gdyż wskutek nagłośnienia tego aktu niesubordynacji adwokatów, w tym opolskich, którzy odważyli się zaprotestować najodważniej, mamy podwyżki taryf adwokackich.

Komunikaty prasowe informując o nielegalności uchylonych uchwał akcentują przegraną Palestry, jednak milczą o tym, że tuż przed terminem posiedzeń w SN, a więc w czasie kiedy sprawy te już zawisły na wokandach SN, co jest sytuacją nadzwyczajną bo po raz pierwszy mającą miejsce w historii Adwokatury Polskiej, w dniu 22.10.2015 r Minister Sprawiedliwości podpisał nowelizacje Rozporządzenia ws.tzw taryf z urzędu, w którym mimo wszystko podniesiono stawki minimalne o 100% dokonując ich aktualizacji o wskaźnik inflacji na przestrzeni minionych 13 lat. Oczywiście tu i ówdzie pojawiają się słowa środowiskowego niezadowolenia z „kosmetycznych” podwyżek, ale faktem jest, iż podwyżki są, a NRA deklaruje kontynuowanie starań o ich dalszą aktualizację.

Istotniejszym sukcesem osiągniętym na kanwie protestu jest podpisanie i wprowadzenie do obrotu prawnego nowego Rozporządzenia ws opłat za czynności adwokatów (tzw stawek z wyboru).Ten akt normatywny określa bowiem stawki za usługi świadczone z wyboru z uwzględnieniem poziomu cen rynkowych,a na tym przede wszystkim skorzysta każdy z adwokatów.

Podsumowując akcje protestacyjną stwierdzić należy, iż od dnia 1 stycznie 2016 r. zmianie ulega zasada domagania się zwrotu poniesionych kosztów z tytułu udzielenia pomocy adwokackiej na dotychczasową,tą z urzędu oraz całkowite novum tj z wyboru. Ten nowy akt normujący zasady zwrotu kosztów zastępstwa pozwala naszym klientom domagać się zwrotu kosztów realnie poniesionych, a to jest już sukces dalej idący.
Dzisiejszy artykuł Gazety Wyborczej vide :http://m.opole.wyborcza.pl/opole/1,106515,19163606,adwokaci-dostana-podwyzke-sukces-opolskich-mecenasow.html?disableRedirects=true został zainspirowany pytaniem : czy skoro SN stwierdził, iż nasza opolska Uchwała protestacyjna okazała się nielegalna to wreszcie przekażemy do Sądów tzw. listy A i B ?
Odpowiedz brzmi że oczywiście tak , ale nie tylko i wyłącznie z tego  powodu, lecz przede wszystkim dlatego ze cel protestu został osiągnięty. Mamy bowiem podwyżki !Te w sprawach z urzędu może nie w pełni satysfakcjonujące bo dalekie od realnych, ale mimo wszystko jednak są  oraz te ws. z wyboru , których do tej pory nie były, a teraz już będą.
Państwa ocenie pozostawiam odpowiedz na pytanie czy mimo wszystko warto było ? Dla mnie odpowiedź jest oczywista, a skutkiem – ocenianym przez analityków -ma być spodziewany wzrost o 50% dotychczasowych naszych honorariów. Nowe unormowania zapewnią także realny zwrot kosztów z tytułu zastępstwa procesowego bo wystarczy, ze wnosząc o ich zasądzenie powołamy się na nowe Rozporządzenie ws opłat za czynności adwokatów , którego lekturę gorąco polecam .

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Adwokat Cezary Goryszewski
Dziekan Izby Adwokackiej w Opolu

Zobacz także
03 czerwca 2026
Zaproszenie na Konferencję Naukową DISPUTE RESOLUTION IN THE FINANCIAL MARKET
02 czerwca 2026
Biuro ORA w Opolu nieczynne w dniu 5 czerwca 2026 r.
26 maja 2026
FESTIWAL PRAWO KARNE: OD ZERA