WSPOMNIENIE ADWOKATA MARIANA ROGOZIKA

Adwokat Marian Rogozik

W dniu 17 lutego 2026 r. pożegnaliśmy naszego przyjaciela, wielkiego adwokata Mariana Rogozika. Osobę wielce zasłużoną dla Izby Adwokackiej w Opolu, wieloletniego Wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościółku pw. św. Jana Chrzciciela, we wsi Jangrot (powiat olkuski), w otoczeniu pięknej scenerii Rezerwatu przyrody Michałowiec położonego na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. To miejsce szczególne ważne na mapie świata Mariana. To tu niedaleko źródełka rzeki Dłubi, lewego dopływu Wisły, urodził się, tu często wracał, aby odwiedzić krewnych, aby wstąpić do swej ukochanej, pamiętającej XIII wiek i Biskupa Jana Grota, świątyni. I tu wrócił, aby zgodnie ze swą wolą spocząć obok swoich bliskich. Adwokata Mariana Rogozika poznałem w 1974 roku, jako młody człowiek, kiedy zmarł mój ojciec, który również był adwokatem. Marian jako członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, otoczył wówczas opieką naszą rodziną. Robił to w sposób bardzo taktowny z pełnym zrozumieniem trudnej i smutnej dla nas sytuacji. Pomógł przejść okres żałoby. Pokazał nam „ludzką, rodzinną, empatyczną twarz Adwokatury”.
Był wybitnym adwokatem i wielce przyzwoitym człowiekiem, bardzo cenionym przez opolskie środowisko prawnicze. Na pewno pasuje do niego powiedzenie prof. Władysława Bartoszewskiego „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Uczciwość towarzyszyła Marianowi przez całe jego życie. Podobnie, jak skromność. Był człowiekiem bardzo skromnym. Jak powiedział pewien poeta „wśród nas żyją ludzie skromni, o czystym sercu, „niedostrzegalni”, „mali”, ale wielkiego ducha. Oni właśnie czynią nasze życie pięknym, bo mają w sobie najlepsze cechy ludzkie- dobroć, prostotę, ufność”.
I Marian te cechy posiadał.
Wyrozumiały, prawy i życzliwy wobec klienta.
Rzetelny i skuteczny obrońca w wielu procesach karnych. Pamiętam, jak pod koniec lat siedemdziesiątych XX-wieku, jako aplikant sądowy, byłem świadkiem, gdy oskarżony którego bronił Marian, sprowokowany przez niego zdjął skarpety na sali rozpraw i pokazał czarne, obite przez śledczych Milicji Obywatelskiej, palce u nóg. Był to perfidny i brutalny sposób na wymuszanie na oskarżonych przyznania do winy. Marian, nie został obojętny, następnego dnia, wraz adwokatami Cyrylem Ratajczakiem i Ryszardem Porzyckim, udali się na interwencję do Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Opolu. W okresie stanu wojennego z wielkim zaangażowaniem występował w charakterze obrońcy w procesach opozycji solidarnościowej, Jałowiecki i inni, czy młodzieży z organizacji „Wolność i Niepodległość” rozpoznawanych przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na sesji wyjazdowej w Opolu. Pokazał jak ważne były dla niego prawa i wolności obywatelskie. Taka postawa zjednała mu uznanie, nie tylko stron procesowych, ale i całego społeczeństwa Opolszczyzny. Cieszył się olbrzymim zaufaniem środowiska opolskiej palestry. Był dwukrotnie wybrany Dziekanem, przez Zgromadzenie Izbowe. Jednak, z uwagi na brak przynależności do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, nie mógł sprawować tej funkcji.
Wspominam Mariana jako osobę namiętnie walczącą z palaczami papierosów. Praktycznie było to jego obsesją. Ilekroć wchodził do pokoju adwokackiego w sądzie, otwierał okna i wyrzucał palaczy.
Pewnego razu, przypadkowo, został ochlapany kwasem solnym, którym oblała go zdesperowana żona klienta.
Marian był prawdziwym, praktykującym katolikiem, zafascynowanym postacią naszego Papieża Św. Jana Pawła II. Pamiętam jak wielką radość sprawiła mu obecność Jana Pawła II na Górze Św. Anny koło Opola. Wszyscy pielgrzymowaliśmy wówczas na to spotkanie. Atmosfera tego spotkania i słowa Papieża sprawiły, że była to dla Nas wielka uczta duchowa. To wówczas, Papież mówił o księciu Władysławie Opolczyku i ufundowaniu przez niego klasztoru na Jasnej Górze. Na koniec wspólnie, ponad milion pielgrzymów odśpiewało Papieżowi 100 lat.
Kiedyś ks. Jan Twardowski powiedział „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. I niech tak pozostanie.
Żegnaj Marianie, Wielki Przyjacielu.

Adwokat Marian Jagielski
Członek NRA

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na nowy kierunek studiów podyplomowych

Szanowni Państwo,

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na studia podyplomowe „Sztuczna inteligencja (AI) w praktyce prawniczej i regulacyjnej”, skierowane do Adwokatów, Radców Prawnych i Prawników, którzy chcą wykorzystywać narzędzia AI w pracy zawodowej w sposób świadomy, bezpieczny i zgodny z prawem.

Oferta tych studiów jest wyjątkowa, ponieważ wykracza poza standardowe, „czysto prawne” ujęcie sztucznej inteligencji. Oprócz omówienia kluczowych regulacji i ryzyk (m.in. AI Act, RODO, zagadnień odpowiedzialności i własności intelektualnej), program zawiera również moduł kompetencji technicznych zaprojektowany specjalnie dla prawników. Dzięki temu uczestnicy nie tylko wiedzą, jakie są wymagania prawne, ale też potrafią realnie i bezpiecznie korzystać z narzędzi AI w pracy kancelaryjnej i regulacyjnej – rozumiejąc podstawy działania modeli językowych (LLM), zasady pracy z danymi oraz dobre praktyki zapewniające jakość, poufność i kontrolę nad rezultatem. To połączenie prawa i praktycznych umiejętności technicznych sprawia, że studia dają gotowość do wdrożenia AI w organizacji, a nie wyłącznie wiedzę teoretyczną. Co istotne, blok techniczny prowadzony jest przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, co zapewnia rzetelne, akademickie i jednocześnie praktyczne wprowadzenie do narzędzi oraz metod pracy z AI – w zakresie potrzebnym do profesjonalnych zastosowań prawniczych i regulacyjnych. To połączenie perspektywy prawnej i kompetencji technicznych przekłada się na gotowość do wdrożenia AI w kancelarii, administracji lub obszarze compliance.

W programie szczególny nacisk położony jest na:

  • kontekst regulacyjny i standardy dotyczące AI (m.in. AI Act, RODO oraz zagadnienia związane z usługami cyfrowymi),
  • własność intelektualną i ochronę dóbr osobistych w kontekście treści generowanych przez AI (w tym deepfake),
  • praktyczne wykorzystanie LLM: formułowanie poleceń (prompting), kontrolę jakości odpowiedzi, bezpieczną pracę na dokumentach i informacjach,
  • podstawy kompetencji technicznych dla prawników – tak, aby rozumieć mechanizmy działania narzędzi i sprawnie współpracować z zespołami IT (w tym elementy pracy z danymi),
  • projekt końcowy ukierunkowany na wdrożenie w praktyce (np. procedury kancelaryjne, koncepcja narzędzia, mapa ryzyk, dokumentacja).

Studia trwają dwa semestry w formule niestacjonarnej, a zajęcia rozpoczynają się w marcu 2026 roku.

Opłaty:

  • opłata łączna: 3437 zł
  • opłata za semestr I: 1718,50 zł
  • opłata za semestr II: 1718,50 zł

Zapisy i szczegóły (rekrutacja):
https://rekrutacja.uni.opole.pl/pl/offer/P2025-26/programme/9-SP-SzI.2/?from=field:AI

Ważne informacje dla Gości Charytatywnego Balu Adwokata i Lekarza

Drodzy Goście Charytatywnego Balu Adwokata i Lekarza,

Spotykamy się już jutro w Centrum Dziedzictwa i Sztuki „Silesia” (dawny DomExpo).
Wejście na Bal dostępne jest wyłącznie od ulicy Kępskiej – wskazane na zdjęciu poniżej.
Uprzejmie prosimy o punktualne przybycie. Bal rozpoczyna się o godzinie 19:00.
Do dyspozycji Gości pozostaje duży, bezpłatny parking.

Egzamin adwokacki w 2026 r.

Szanowni Aplikanci Adwokaccy,

Informujemy, że egzamin adwokacki organizowany przez Izbę Adwokacką we Wrocławiu odbędzie się w dniach 21–24 kwietnia 2026 r.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca egzaminu, godzin rozpoczęcia poszczególnych części oraz dodatkowych komunikatów organizacyjnych dostępne są na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Z poważaniem,
Biuro ORA w Opolu

Charytatywny Bal Adwokata i Lekarza

Bal Adwokata i Lekarza, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Wojewody Opolskiego to spotkanie osób o pięknych sercach⭐️🌟💥❤️

Biorąc udział w tym wydarzeniu Budujemy Rodzinny dom Dziecka Cimermanów.

Rodzinny Dom Dziecka, prowadzony przez Edytę i Roberta Cimermanów, to miejsce pełne ciepła, troski i miłości.

Wydarzenia z powodzi 2024 roku w życiu tej wyjątkowej rodziny okazały się jednym z najcięższych doświadczeń jakie ich spotkało. Powódź w Lewinie Brzeskim zniszczyła ich dom. Woda wdarła się do domu, niszcząc pomieszczenia, meble, sprzęty i wiele osobistych rzeczy dzieci. Zniszczenia są tak poważne, że zamieszkanie w domu stało się niemożliwe. Dla podopiecznych, którzy i tak niosą ciężar trudnej przeszłości, powódź była dodatkowym ciosem. Stracili miejsce, które nazywali swoim nowym domem. 

Wspólnie możemy zbudować dom w Łosiowie, który będzie symbolem nadziei, miłości i nowego początku dla wielu dzieci.

Zostały jeszcze ostatnie miejsca dla osób, które chcą wesprzeć ten szczytny cel i uratować los wielu bezbronnych dzieci. 

Zapraszamy do zapisów na adres e-mail: opolebal@gmail.com

Wpłaty cegiełki 500 zł od osoby na: 
Fundację Adwokatury Opolskiej.

Porozumienie o współpracy z WPiA UO

Szanowni Państwo,

Z radością informujemy, że w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu adw. Łukasz Wójcik oraz dr hab. Ewa Pierzchała, prof. UO, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, podpisali porozumienie o współpracy naukowo-badawczej. Celem inicjatywy jest zacieśnienie relacji między środowiskiem akademickim a samorządem zawodowym adwokatów, a także wspieranie rozwoju nauki i praktyki prawniczej w regionie.

W ramach współpracy planowane są m.in.:

⚖️ wspólne projekty badawcze,

⚖️ organizacja konferencji naukowych i seminariów,

⚖️ inicjatywy dydaktyczne, w tym wykłady i warsztaty prowadzone przez adwokatów,

⚖️ wsparcie merytoryczne studentów w zakresie praktycznego zastosowania prawa.

Porozumienie zostało zawarte z inicjatywy obu stron, które dostrzegają potrzebę budowania mostów między teorią a praktyką oraz promowania wysokich standardów etycznych i zawodowych w kształceniu przyszłych prawników.

Wierzymy, że nawiązana współpraca przyniesie wymierne korzyści zarówno dla środowiska akademickiego, jak i prawniczego, a także będzie służyć lokalnej społeczności, a także zachęci studentów do wyboru aplikacji adwokackiej.

Z poważaniem,
Biuro ORA w Opolu

21 Bieg o Puchar im. adwokata Ryszarda Porzyckiego – Jakuszyce 2-6.01.2026


ach jak przyjemnie… jest biegać na nartach!!!
Jubileuszowa – 21 – edycja
Biegu Narciarskiego o Puchar im. adwokata Ryszarda Porzyckiego

motto                                                    

BIEGANIE NA NARTACH JEST JEDNYM Z NAJWSPANIALSZYCH RODZAJÓW ZIMOWEJ TURYSTYKI, REKREACJI, ODPOCZYNKU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU i KONTAKTU Z NATURĄ. SPORTEM ŁATWYM, NIE URAZOWYM, ZNAKOMICIE POPRAWIAJĄCYM KONDYCJĘ i SAMOPOCZUCIE Przyjedźcie, zabierzcie bliskich, pomożemy wybrać sprzęt, nauczymy podstaw techniki, wyswatamy Was z narciarstwem biegowym.

         TERMIN      2 – 6 stycznia 2026 r.

         MIEJSCE    Jakuszyce  Hotel BIATHLON Sport & Spa

         KOSZT      1300,00 zł/osoba dzieci do lat 10/600,00 zł, do lat 3 bez opłat

         WPISOWE   150 zł  (sam udział w zawodach dla osób spoza grona uczestników)

2.01.2025 piątek –  od 16.00 przyjazd, 19.00 – 21.00 kolacja, toast noworoczny

3.01.2025 sobota –  od 8.00 do 9.00 śniadanie

                             10.00 – wyjście na narty w grupach z instruktorami

                             13.00 – wyjście na narty w grupach z instruktorami

                             16.00 – 18.00 obiad

                            18.30 – Konferencja Prawa Sportowego

4.01.2025 – niedziela od 8.00 do 9.00 śniadanie

                             10.00 start do Biegu o Puchar im. adwokata Ryszarda                                       Porzyckiego – styl DOWOLNY.         

                             15.00 – 16.00 obiad

                             19.00 – Uroczysta kolacja z wręczeniem Pucharów

5.01.2025 poniedziałek od 8.00 do 9.00 śniadanie

                             10.00 – wyjście na narty w grupach z instruktorami

                             13.00 – wyjście na narty w grupach z instruktorami

                             16.00 – 18.00 obiad

                            18.30 – Konferencja Prawa Sportowego

6.01.2025 wtorek – od 8.00 śniadanie

                             do 11.00 opuszczamy pokoje, wcześniej pożegnania                               

TERMIN ZGŁOSZEŃ – 5.12.2025 pocztą elektroniczną na adres:

kontakt@jakuszyce-biathlon.pl

wraz z wpłatą 1 300,00 zł od osoby/600,00 zł dziecko do 10 lat/

(obejmującą, pobyt, dwa posiłki dziennie, start w zawodach, szkolenie narciarskie)

                                                          albo      

150 zł sam start w zawodach i udział w konferencji

na rachunek:    

   Hotel BIATHLON Sport & Spa, Jakuszyce 7; 58-580 Szklarska Poręba

PKO BP 30 1020 2124 0000 8402 0181 7667

opłata miejscowa 4,20 zł dziennie od osoby płatna gotówką w recepcji w dniu przyjazdu, parking płatny w recepcji 20 zł/doba

do wiadomości: andrzej.wosinski@adwokatura.pl

ORGANIZATOR
Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki
Naczelna Rada Adwokacka

Zgłoszenia bez formularza i jednoczesnego dokonania wpłaty nie będę przyjmowane

Wyniki losowania NPP na 2026 + dodatkowy nabór do Głubczyc

Wyniki losowania NPP na 2026 rok:

  1. POWIAT BRZESKI

Poniedziałek 10:00-14:00 Adw. Krzysztof Pokuszyński
Wtorek 13:00-17:00 Adw. Elżbieta Styrna-Małanicz
Środa 10:00-14:00 Adw. Michał Jakubów
Czwartek 13:00-17:00 Adw. Michał Jakubów
Piątek 10:00-14:00 Adw. Elżbieta Styrna-Małanicz

  1. POWIAT GŁUBCZYCKI

– wtorek od godz. 11:00 do 15:00 adw. Aleksandra Paściak
– środa od godz. 09:00 do 13:00 punkt obsługiwany na przemian przez adwokata i radcę prawnego w co drugą środę adw. Aleksandra Paściak
– piątek od godz. 11:00 do 15:00 (adwokat – dyżur mediacyjny) zostanie ogłoszony dodatkowy nabór na ten dzień, gdyż wymagany jest adwokat, który posiada uprawnienia mediatora

  1. POWIAT KĘDZIERZYŃSKO-KOZIELSKI

Bierawa:

  • środa od godz. 14:00 do 18:00 adw. Klaudia Górczany
  • piątek od godz. 14:00 do 18:00 adw. Agnieszka Badora

Pawłowiczki:

  • co drugi poniedziałek od godz. 12:30 do 16:30 (rozpoczynając od 12 stycznia 2026 roku) adw. Piotr Cabała

4. POWIAT KLUCZBORSKI

    – poniedziałek od godz. 14:00-do godz. 18:00 adw. Andrzej Polewczak
    – środa (adwokat z uprawnieniami mediatora) od godz. 14:00-do godz. 18:00 adw. Bartosz Duda
    – piątek (punkt obsługiwany na przemian przez adwokata i radcę prawnego) od godz. 14:00-do godz. 18:00 adw. Justyna Ryng-Lesiak

    1. POWIAT KRAPKOWICKI

    – poniedziałek od godz. 9:00 do 13:00 adw. Agnieszka Paluszczak- Skoberla
    – wtorek od godz. 14:00 do 18:00 adw. Marlena Cholewka
    – każda pierwsza i druga środa miesiąca od godz. 9:00 do 13:00 (a także w dniach 29.04 oraz 30.09 (9:00-13:00)) adw. Hanna Bajorek

    1. POWIAT NAMYSŁOWSKI

    – wtorek godz. od 10:00 do 14:00 adw. Paulina Helińska
    – co druga środa godz. od 14:00 do 18:00 adw. Paulina Helińska
    – piątek godz. od 14:00 do 18:00 adw. Paulina Helińska

    1. POWIAT NYSKI
    • Nysa:
      wtorek 11:00-15:00 adw. Joanna Mormul
      środa 11:00 -15:00 (mediator) adw. Dawid Czok
      czwartek 14:00-18:00 adw. Michał Kowalczyk
      piątek 11:00-15:00 adw. Michał Kowalczyk
    • Pakosławice:
      poniedziałek 8:00-12:00 adw. Joanna Mormul

    8. POWIAT OPOLSKI

      Poniedziałek 08:00-12:00 NIEMODLIN adw. Ewelina Plaza
      Wtorek 10:00-14:00 POPIELÓW adw. Magdalena Augustyniok
      Środa 13:00 -17:00 PRÓSZKÓW adw. Ewa Ziobrowska-Kobluk
      Czwartek 08:00-12:00 ŁUBNIANY adw. Melania Kessler
      Piątek 12:00-16:00 KOMPRACHCICE adw. Liliana Trzaskoś

      1. MIASTO OPOLE

      – poniedziałek od godz. 08:00 do 12:00 adw. Karolina Wyspiańska
      – wtorek od godz. 08:00 do 12:00 adw. Joanna Zawadzka-Lasoń
      – środa od godz. 08:00 do 12:00 adw. Agata Goryszewska
      – czwartek od godz. 08:00 do 12:00 adw. Marcin Smyczek
      – piątek od godz. 08:00 do 12:00 adw. Magdalena Wąchała

      1. POWIAT PRUDNICKI
      • Wtorek 11:00-15:00 adw. Rafał Dobrzyński
      • Środa 13:00-17:00 (adwokat w co drugą środę) adw. Rafał Dobrzyński
      • Piątek 11:00-15:00 adw. Rafał Dobrzyński

      11. POWIAT STRZELECKI

        – poniedziałek od godz. 14:00 do 18:00 adw. Magdalena Benedyk
        – środa od godz. 14:00 do 18:00 adw. Wojciech Kaczmar
        – co drugi piątek od godz. godz. 14:00 do 18:00 rozpoczynając od dnia 02.01.2026 r. adw. Wojciech Kaczmar

        Jednocześnie wskazuję, iż każda osoba wylosowana zobowiązana jest do przesłania na adres ora.opole@adwokatura.pl listy swoich zastępców do dnia 26 listopada 2025 r.

        W związku z koniecznością wylosowania adwokata posiadającego uprawnienia mediatora do udzielania porad w Głubczycach w każdy piątek w godzinach 11:00-15:00 uprzejmie proszę
        o zgłaszanie się chętnych na adres ora.opole@adwokatura.pl do dnia 26 listopada 2025 r. do godziny 15:00.

        Z poważaniem,
        Adw. Maria Mehl-Antochów
        Koordynator ds. NPP