Podstawą wykonywania zawodu adwokata jest tajemnica adwokacka!

Dodano: Kategorie: ,

Z przykrością przekazuję Państwu informację dotyczącą skazania adwokata – członka Izby Adwokackiej w Warszawie za odmowę składania zeznań z uwagi na tajemnicę adwokacką.

Sąd Rejonowy w Pruszkowie nałożył na adwokata karę 7 dni aresztu. Mecenas odmówił składania zeznań w sprawie o podział majątku uzasadniając, że  reprezentował jedną ze stron w procesie karnym, a informacje o które pytał sąd zdobył jako obrońca.

W reakcji sąd najpierw nałożył grzywnę w wysokości tysiąca złotych, a gdy adwokat nadal odmawiał, zastosował drugą grzywnę w wysokości 3 tys. zł, by wreszcie wymierzyć karę siedmiu dni aresztu.

Choć postanowienie jest nieprawomocne i przysługuje na nie zażalenie, przedstawiciele palestry polskiej jednym głosem mówią o olbrzymim skandalu.

link do artykułu na stronie DGP.pl: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1396459,adwokatura-tajemnica-sad-orzeczenie.html

Mając na uwadze zaistniałe wydarzenie, apeluję do Państwa, aby wszelkie przejawy, próby i naciski prowadzące do złamania tajemnicy adwokackiej ze strony sądów, prokuratur oraz innych organów ścigania niezwłocznie zgłaszać do sekretariatu ORA Opole.

Nie możemy godzić się na takie praktyki.
Pamiętajmy o tym, że tajemnica adwokacka jest fundamentem wykonywania naszego zawodu o czym wiemy zarówno My, jak i Nasi Klienci.

 

Dziekan ORA Opole

Adw. Marian  A. Jagielski