Sprawozdanie z programu „Adwokat - wiedza, wartości, posłannictwo”

Dodano: Kategorie:

       Komisja ds. Wizerunku Adwokatury działająca przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu podjęła szereg działań mających na celu kształtowanie świadomości potrzeby korzystania z pomocy adwokata, kreowanie wizerunku adwokata, jako marki na rynku usług prawnych, kojarzonych z niezależnością, bezpieczeństwem, zaufaniem, wysoką jakością świadczonych usług, ponadczasowymi wartościami oraz posłannictwem. W ramach akcji promujących Komisja pod hasłem „Adwokat – wiedza, wartości, posłannictwo” stworzyła cykliczny program, którego celem jest pomoc w edukacji maturzystów z klas prawno-lingwistycznych oraz budowanie świadomości prawnej wśród młodzieży.

       Pomysł ten powstał dzięki zajęciom prowadzonym przez adwokatów naszej Izby w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Wówczas maturzyści zgłaszali potrzebę pomocy w rozumieniu prawnych zagadnień występujących na maturze na poziomie rozszerzonym z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Okazało się, że zdecydowanie najniższe wyniki z matur w 2015 r. można było zaobserwować u osób zdających wiedzę o społeczeństwie. Średnia z wyników z tego egzaminu wyniosła wówczas tylko 26 procent.

       Większość kwestii na maturze z wiedzy o społeczeństwie dotyczy sytuacji politycznej i społecznej oraz kwestii z zakresu prawa. Po pierwszych szkoleniach okazało się, że wiedza szkolna maturzystów ze znajomości podstaw prawa jest przez maturzystów doskonale przyswajalna, jednak jej zdobycie wymaga wytłumaczenia wielu aspektów prawnych na przykładach z praktyki.

       Absolwenci opolskich liceów, którzy zamierzają przystąpić do rozszerzonej matury z wiedzy o społeczeństwie bardzo cenią sobie te spotkania, każdorazowo przygotowują się na zajęcia, a co najistotniejsze sami zauważają jak zmienia się ich podejście do tematyki prawnej, społecznej, ekonomicznej i politycznej. Młodzi przestają być ignorantami w tych tematach, co powinno przełożyć się nie tylko na osiągnięcie wyższych wyników z matury, ale przede wszystkim na ich rozsądne decyzje w wyborach.

       Młodzież biorąca udział w zajęciach z ogromnym zdziwieniem przyjmowała informacje, że akcja ta prowadzona jest pro bono. Świadczy to o braku świadomości wśród społeczeństwa, że Adwokatura to przede wszystkim historia i dokonania wielu wspaniałych ludzi, którzy w poczuci swojej misji, służąc potrzebującym, swoją postawą i pracą budowali Jej wizerunek i dawali świadectwo swojemu posłannictwu. Dlatego poprzez te zajęcia chcemy aby młodzieży głęboko w świadomość zapadły słowa: Adwokatura to nie jest zawód, adwokatura to jest powołanie.

       Zajęcia prowadzą następujący członkowie Izby Adwokackiej: adw. Ewa Łukomska-Boroń, adw. Agnieszka Szot, adw. Monika Grozdanović – Miszkiewicz, adw. Amelia Zembaczyńska, adw. Damian Ściubidło.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Opolu

1
2
3

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Opole

4

5

„ARKADIA” Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych w Opolu

6

adw. Ewa Łukomska-Boroń
Członek Komisji ds. Wizerunku Adwokatury